czwartek, 29 marca 2012

CHORWACJA, JAKIEJ NIE ZNAMY - Senko Karuza "Przewodnik po wyspie"


„Przewodnik po wyspie” Senko Karuzy nie jest lekturą dla uczestników zorganizowanych wycieczek. To najwyższej próby literatura dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak naprawdę żyje się na dalmackich wyspach

Oto raj turystyczny, do którego zjeżdża każdego lata cała Europa – Dubrovnik, Split, wybrzeże Adriatyku, Dalmacja i wyspiarskie archipelagi. Słońce, winnice, čevapčici z rusztu, morskie kąpiele, leniwa atmosfera, śpiewy po knajpach. Tak wygląda oferta z folderu każdego szanującego się biura podróży. Jednak mało który turysta jest w stanie odkryć prawdziwy charakter Chorwacji. Taką możliwość daje „Przewodnik po wyspie”, książka Senko Karuzy odsłaniająca rąbek tajemnicy tamtejszej rzeczywistości i pozwalająca uczestniczyć w codziennych rytuałach, do których nie dopuszcza się obcych, odganiając ich słowami: „no, no, tylko familija, capito, odejdźcie stąd”.
Książka Karuzy nie jest zwykłym przewodnikiem, z którego można dowiedzieć się, gdzie znajdują się najtańsze hotele, w której restauracji zjemy specjalność chorwackiej kuchni i co warto zwiedzić w poszczególnych miastach. To rzecz niezwykła, ale niezwykły jest również jej autor – ceniony pisarz, filozof, a zarazem kucharz, rybak i producent wina, który pędzi niemal pustelniczy żywot na wyspie Vis, jednej z najdalej wysuniętych w morze. Karuza prowadzi w swoim domu artystyczną kuchnię – dla nielicznych wybrańców (znajomych, specjalnych gości i turystów, którzy mogą dostąpić tego zaszczytu) serwuje specjalne posiłki według pilnie strzeżonych kulinarnych przepisów lokalnej społeczności. „Przewodnik po wyspie” w pełni oddaje charakter swojego autora – to poetycka proza przesiąknięta aromatem i smakiem wyspy, której atmosferę świetnie oddają krótkie rozdziały ujęte w ramy opowieści, wspomnień i na poły filozoficznych, na poły osobistych rozważań.
„Przewodnik po wyspie” jest prawdziwym obrazem Vis, nie ograniczającym się do podkoloryzowanego ideału. U Karuzy niewielka wyspa, która na pierwszy rzut oka wygląda jak zapomniana Arkadia (cudowna przyroda, życie zgodne z naturą i rytmem dnia oraz pór roku, spokojna egzystencja, niemal błogostan) wraz z końcem letniego sezonu odkrywa swoją drugą twarz, którą znają tylko tubylcy. Albowiem rajskie Vis to również życie o wiele cięższe i bardziej surowe od tego, które jest udziałem „szczurów lądowych” – to tytaniczna wręcz praca bazująca na utrzymywaniu się z tego, co uda wydrzeć się morzu i ziemi, poczucie izolacji i niepewności jutra, spartańskie warunki (brak dróg, prądu, bieżącej wody), wreszcie arktyczny chłód w czasie zimy. Niejednokrotnie nawet szaleństwo, które rozbudza przenikliwy powiew wiatru zwanego „jugo”. Jednakże mieszkańcy wyspy są dumni z życia, jakie prowadzą i choć swoim dzieciom szykują cywilizowane życie w Zagrzebiu, nie zamieniliby swojego Vis na żadne inne miejsce na świecie.

Senko Karuza
„Przewodnik po wyspie”
tłum. Barbara Kramar
Czytelnik, Warszawa 2008

(tekst ukazał się pierwotnie w "Życiu Warszawy")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz